• (+90) 232 376 33 33

  • info[at]seltoypen.com

EPD Belgeleri

SARAY Alüminyum, profil ve panel ürünlerine EN 15804 Avrupa normu uyumlu EPD belgelerini alarak sektöründe bir ilke imza attı. EPD belgeleri LEED, BREEAM, DGNBve ÇEDBİK gibi birçok yeşil bina değerlendirme ve sertifika sistemleri tarafından talep edilmektedir.SARAY Döküm ve Madeni Aksam Sanayi Turizm A.Ş. yapı sektöründeki yenilikleri ile bir ilke daha imza atıyor. Saray Alüminyum, bugüne kadar sektördeki üstün kalite ve standart belgelerine, The Interntional EPD System aracılığı ile uluslar arası kapsamda yayınlanan ve tüm pazarlarda geçerli olan PVC ve Alüminyum profil ve Alüminyum kompozit panel ürünleri için almaya hak kazandığı EN 15804 Avrupa normu uyumlu “Çevresel Ürün Beyanı – Environmental Product Declaration (EPD)” belgelerini ekledi.


Türkiye’de ilk kez A2 sınıfı yanmaz kompozit paneller için EN 15804 – Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri normu uyumlu EPD belgesi alan Saray, Türkiye’nin en büyük ilk 200 sanayi firması arasında olması ve sektörün ön safındaki konumu nedeniyle çevreye duyarlı sorumluluk anlayışı ile Avrupa’da ve Türkiye’de farkındalık yaratıyor.


İstanbul ve Çerkezköy’deki tesislerinde toplam 90.000 metrekare kapalı alanda üretim yapan Saray’ın, A2, B1 ve B2 yanmazlık sınıfı Alüminyum Kompozit Paneller (EPD Kayıt No:S-P-00834), Alüminyum Ekstrüzyon Profil (EPD Kayıt No:S-P-00833), ve PVC Profil (EPD Kayıt No:S-P-00832) ürünlerine alınan EPD belgeleri Metsims Sustainability Consulting firması danışmanlığında başarı ile tamamlandı.


TS standartlarına göre A2, B1 ve B2 yanmazlık sınıfında her biri inovatif birer ürün olan Saray Alüminyum Kompozit Panelleri, Alüminyum Ekstrüzyon Profilleri ve PVC Kapı & Pencere Profilleri yüksek kalitesi, kalite sertifikaları ve EPD belgeleri ile inşaat sektöründen en fazla tercih edilen markalar arasında yerini alıyor.


EPD’ler, ISO 14025’e göre tanımlanan, bir ürünün çevre performansını ISO 14040/44 LCA standardı kapsamında belirtilmiş çevresel etki parametreler bazında önceden belirlenmiş kategorilere göre (hammadde eldesi, enerji kullanımı ve verimliliği; malzeme ve kimyasal madde içeriği; hava, su ve toprağa verilen emisyonlar; atık oluşumu) nicel olarak değerlendiren ve beyan eden belgelerdir. LCA kapsamında ekonomik faaliyetlerin ekolojik ayak izini ve üretim sürecinde meydana gelen çeşitli emisyon ve atık değerlerini dikkate alan bu beyan yöntemi, uluslararası uzmanlar tarafından bağımsız olarak doğrulanan ve dünya çapında geçerli olan belgelerdir. Tip III türü çevresel etiketleme olarak bilinen EPD Belgeleri, çevresel etki değerlendirilmesi yapılmış yapı ürünlerinin yaygınlaştırılmasını sağlarken LEED, BREEAM, DGNBve ÇEDBİK gibi birçok yeşil bina değerlendirme ve sertifika sistemleri tarafından talep edilmektedirler.