• (+90) 232 376 33 33

  • info[at]seltoypen.com

Alüminyum Doğrama Bileşenleri

Alüminyum Doğramada kullanılan malzemelerde aranan özellikler

    Birincisi, pencerede kullanılan tüm malzemelerin başta alüminyum profiler ve profillerin iç ve dış ortamlar arasında ısıyı iletmesini önlemek için kullanılan plastik yalıtım profilleri olmak üzere tüm malzemelerin kalitesidir. 

Alüminyum profiller

    Alüminyum profil üreticisinde TS EN 12020-1 ve TS EN 12020-2 standartları ile ilgili Türk Standartlarına Uygunluk Belgesi aranmalıdır. Bu belge EN AW 6060 ve EN AW 6063 alaşım grupları için ve hassas alaşımlı alüminyum malzemeden ısıl bariyerli ve ısıl bariyersiz ekstrüzyon profiller için verilir.
TS EN 12020-1 (02.03.2010) Alüminyum ve alüminyum alaşımları - En aw- 6060 ve en aw- 6063 alaşımlarından ekstrüzyon ile imal edilmiş hassas profiller

Teknik muayene ve teslim şartları

TS EN 12020-2 (02.03.2010) Bu standard EN AW-6060 ve EN AW-6063 alaşımlarından ekstrüzyonla, termal bariyerli ve termal bariyersiz imal edilmiş hassas profillerin boyut ve şekil toleranslarını kapsar.

     Alüminyum sektörüne yönelik EN 15088 standardı, yapı sektöründe kullanılacak olan alüminyum ve alüminyum alaşımları için genel zorunlulukları içerir. EN 15088 Yapı işlerinde kullanılmak üzere üretilen alüminyum ve alüminyum alaşımları (profil vb.) üretimi gerçekleştiren üreticiler içindir. Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (CPD) uygunluğu ve neticesinde CE işareti, ürünün Avrupa ve Türkiye pazarına sunmak için 4703 sayılı kanun gereği yasal bir zorunluluktur. 

Doğramalarda kullanılacak profillerin et kalınlıkları rüzgar ve taşıma yükleri açısından değerlendirilmeli ancak 1.8mm'den ince kasa, orta kayıt, adaptör ve kanat profilleri sağlıklı vida tutamayacağından tavsiye edilmez.

Doğramalarda kullanılan alüminyum profillerde 6060-T5 veya 6063-T5 (alaşım-ısıl işlem) kullanılmalıdır.

T5: Sıcak şekillendirme işleminden sonra soğutulmuş ve suni yaşlandırma yapılmış anlamındadır.

Buna göre profiller ekstrüzyon prosesinden sonra soğutulur ve ardından yapay yaşlandırma (termik) fırınlarına sokulur.

Isı yalıtımlı profillerde aranacak özellikler

    Isı yalıtımlı profillerde polyamid malzemeden üretilen ve %25 cam elyaf takviyeli ısı yalıtım bariyerleri kullanılmalıdır. Türkiye piyasasında genelde sadece zorunlu kalındığında (boya fırınına girebiliyor olması sebebi ile) polyamid kullanılıyor ve daha ucuz olması sebebi ile PVC bariyer tercih ediliyor olsa da polyamid ısı bariyerleri tercih edilmelidir.

    Isı yalıtım bariyeri olarak farklı materyaller kullanılmakla birlikte polyamid ısı yalıtım bariyerleri termal uzama katsayılarının alüminyum ile aynı olmasından ve mekanik değerlerinin de yüksek olmasından ötürü ısı yalıtım bariyeri olarak kullanılmaya en uygun materyaldir. Polyamid ısı yalıtım bariyerleri standart olarak %25 cam elyaf takviyelidir. 

    Isı yalıtım bariyerlerinin en az 18mm olması tavsiye edilir. Isı yalıtım bariyeri seçiminin ısı yalıtımını nasıl etkilediğini öğrenmek ister misiniz?

Yüzey işlemler (Eloksal, Elektrostatik Toz Boyama, Ahşap Desen Kaplama)

Mimari alüminyum pencere, kapı ve cephe sistemlerinde kullanılan profiller ham olarak üretildikten sonra isteğe göre eloksal, elektrostatik toz boyama yada ahşap desen kaplama işlemine alınırlar ve istenilen yüzey görünümünü elde ederler. 

Eloksal: 

TS 4922 (27.10.1986) Metalik malzemelerin yüzey işlemi- Alüminyum ve biçimlenebilir alüminyum alaşımlarının anodik oksidasyonu (eloksal), teknik özellikler

Avrupa ülkelerinde kullanılan Qualanod Kalite Belgesi aranmalıdır. Qualanod, alüminyumun sülfürik asit esaslı eloksal kaplanması (anodizasyon) için kapsamlı bir standarttır ve Türkiye'de de bir çok üretici bu belgeye sahiptir. Bu belgeye sahip üreticiler düzenli olarak denetlenirler.

Elektrostatik Toz Boyama:

Avrupa ülkelerinde kullanılan Qualicoat Kalite Belgesi aranmalıdır.

Tamamlayıcı parçalar
Menteşeler (TS 4922), EPDM fitiller ve diğer tamamlayıcı parçalar için ilgili standartlar dikkate alınmalıdır. Köşe takozu ve çavuş bağlantıların eksiksiz monte edilmiş olması gerekir.